بهترین دوره آموزشی و کلاس “اصول و فنون تشریفات و پذیرایی” در تهران-ایران کجاست؟

خصوصیات زیر معرف برترین کلاس آموزشی یا دوره آموزشی اصول و فنون تشریفات و پذیرایی در تهران/ایران هست، یعنی هر مؤسسه آموزشی که بیشترین ویژگی‌های زیر را در برگزاری این دوره رعایت کند، احتمالاً بهترین کارگاه آموزشی اصول و فنون پذیرایی و تشریفات همان‌جاست.
در مقاله‌ای جداگانه ویژگی‌های بهترین مدرس تشریفات و پذیرایی را ذکر کردیم.
بهترین استاد/مدرس پذیرایی و تشریفات ایران کیست؟

نیازسنجی (شناخت دقیق نیازها)

 • اولین قدم و قبل از آموزش پرسنل، نیازسنجی و شناخت دقیق جهت آموزش مؤثرتر فنون و اصول پذیرایی و تشریفات هست.
  در آموزش پرسنل خدمات و پذیرایی دو گروه بسیار کمک‌کننده و تعیین‌کننده در مرحله قبل از آموزش هستند: ۱٫ سرپرست یا مدیر خدمات و پشتیبانی شرکت ۲٫ مدیر یا مسئول آموزش شرکت

این دو گروه قبل از اجرای دوره باید باهم جلساتی داشته باشند و سرپرست خدمات به مسئول آموزش مجموعه دغدغه‌ها، مشکلات و درخواست‌های سایرین همکاران از مدیر خدمات داشته‌اند و شاید از طرف برخی کارکنان خدمات و پذیرایی به‌خوبی انجام‌نشده است و نیاز به آموزش هست را درمیان بگذارد تا مدیر و مسئول برگزاری دوره بر اساس این دغدغه‌ها و موضوعات استاد/مدرسی را انتخاب و این مسائل را با استاد/مدرس دوره آموزشی درمیان بگذارند و برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.

مکان برگزاری آموزش

شرایط و محیطی که آموزش می‌خواهد در آن انجام شود تأثیر مستقیمی روی آموزش خواهد گذاشت. مانند: نور مناسب + سیستم گرمایش و سرمایش + ویدئو پروژکتور و کامپیوتر جهت نمایش تصاویر و اسلایدهای استاد/مدرس + وسایل و ابزار جهت آموزش عملی فنون پذیرایی و تشریفات و…

یادگیری عملی و کارگاهی (تمرین)

 • دوره آموزشی یا کلاس اصول و فنون پذیرایی و تشریفاتی مفید خواهد بود که آموزش ابتدا از طرف استاد/مدرس دوره آموزشی به‌صورت عملی انجام شود و سپس از مخاطبان خود بخواهد که آن را در کلاس انجام دهند و حالت تمرینی داشته باشد و مواردی که نیاز به رشد و تغییر دارد از طرف مدرس حل شود.
  اما بسیار می‌بینم آموزش اصول و فنون تشریفات و پذیرایی که حتماً باید به‌صورت عملی باشد، متأسفانه توسط برخی به‌صورت تئوری ارائه می‌شود. (طبیعتاً خروجی کار هم مشخص هست که آن آموزش نتیجه مثبت بالایی نخواهد داشت و فقط وقت دو طرف تلف می‌شود)

استفاده از روش تدریس چندگانه

در بحث تدریس اصول و فنون تشریفات و پذیرایی، ترکیبی از موارد باعث می‌شود که آموزش مؤثرتر باشد، کارهایی که شخصاً اینجانب (جابر مرتضایی) انجام می‌دهم و باعث می‌شود که کلاس خشک و حوصله بر نباشد و در حین کلاس شرکت‌کنندگان انرژی لازم برای حضور را داشته باشند و یادگیری به بالاترین حد خود برسد

اجازه دهید چند موردی را برایتان مثال بزنم:

 • مشارکت دادن تمامی پرسنل به‌صورت پرسش و پاسخ، نظر خواستن و…
 • شنیدن دغدغه‌های اصلی آنان در کار و دادن راهکار مفید به آنان
 • ورزش حین کلاس برای حفظ انرژی
 • استفاده از اسلاید و تصویر برای تأثیرگذاری بیشتر
 • ارتباط دوستانه و صمیمی با کارکنان در طول دوره آموزشی

قوانین و مقررات مشخص و دقیق

 • مقررات زمان‌بندی، شکل اجرای دوره، میزان و نوع خدمات، کارهایی که از سمت دو طرف باید انجام شود، هدف دوره، مشخص کردن نتیجه دوره از قبل و… زمانی که مشخص باشد، در برگزاری دوره نظم بیشتر و بهتری خواهد بود.
  هر سه گروه: ۱٫ شرکت‌کنندگان ۲٫ مدرس/استاد دوره ۳٫ برگزارکننده دوره آموزشی باید در جریان آن باشند.

شاید باورش برای شما سخت باشد که بسیاری از دوره‌هایی که در شرکت‌ها و سازمان‌ها برگزار می‌گردد، مرحله آخر را انجام نمی‌دهند و باعث می‌شود که آن دوره مفید واقع نشود و مدیران و سرپرستان برایشان سؤال شود که ما دوره را برگزار کردیم اما خروجی خوب و مفیدی نتوانستیم بگیریم.

در پایان هر کلاس آموزشی تشریفات و پذیرایی لازم هست که از شرکت‌کنندگان دوره، حتماً ارزیابی عملی و کتبی گرفته شود (اینجا چون نیروهای خدماتی و پذیرایی هستند، ترجیحاً همان‌طور که آموزش عملی و کارگاهی هست، ارزیابی نیز به‌صورت عملی باشد)
این ارزیابی باعث می‌شود که آموزش از طرف شرکت‌کنندگان جدی‌تر گرفته شود و توجه بیشتری به کلاس آموزشی شود و همچنین متوجه شویم که کدام نیرو توجه بیشتری به دوره داشته است، در ضمن نقاط ضعف و قوت و میزان یادگیری و آموزش شرکت‌کنندگان را خواهیم فهمید.

ارزیابی از شرکت‌کنندگان در حین دوره و ارائه چک‌لیست جهت نظارت بعد از اجرای دوره

مقاله مفید در این رابطه: ۱۰ سؤال ارزیابی از پرسنل آبدارچی و خدمات

بعد از اجرای دوره و آموزش تشریفات، لازم هست که با استفاده از چک‌لیست‌هایی، از کارکنانی که آموزش داده شده است، به‌صورت روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه ارزشیابی انجام شود.

چک‌لیست‌ها

نمونه‌هایی از چک‌لیست‌های ارزیابی نیروهای کارکنان خدمات و پذیرایی

دانلود چک لیست نظافت نیروهای خدماتی و خدمات

دانلود دستورالعمل نظافت ساختمان اداری و سرویس بهداشتی شرکت (محیط اداری)

دانلود چک لیست و دستورالعمل نحوه پذیرایی VIP و برنامه تشریفات در ادارات و شرکت ها

خرید محصول کامل چک لیست ویژه پرسنل پذیرایی و خدمات

دانلود چک لیست و ارزیابی بهداشت و نظافت فردی پرسنل PDF

جابر مرتضایی

جابر مرتضایی

ایشان استاد و سخنران در زمینهٔ توانمندسازی نیروهای انسانی می‌باشد، او سال‌هاست به معتبرترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های ملی و بین‌المللی راهنمایی می‌کند تا دوره‌های آموزشی و کارگاه‌هایی متناسب با نیاز کارکنان را بصورت "تخصصی، جامع و کاربردی" برگزار نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + بیست =

اسکرول به بالا