پذیرایی از مهمان رسمی در جلسات- نحوه، آداب و اصول پذیرایی رسمی

آموزش نحوه پذیرایی رسمی از مهمان در جلسه کاری | اصول و آداب پذیرایی اداری

پذیرایی از مهمان رسمی در جلسه کاری – اصول، نحوه و آداب پذیرایی رسمی

یکی از دغدغه هایی که مدیران و کارکنان خدماتی و پذیرایی در ادارات و شرکت ها در زمان جلسات رسمی و کاری دارند این است که پذیرایی از مهمانان رسمی چگونه می‌باشد؟

آیا تشریفات و آداب پذیرایی رسمی و کاری به درستی رعایت می‌شود یا خیر؟

در مقاله ای جداگانه درباره آموزش پذیرایی نوشیدنی صحبت کردم و در این مقاله اینجانب (جابرمرتضایی) می خواهم به موارد دیگری که باید در مهمانی ها و جلسات رسمی آنها را رعایت کنیم مانند وسایل پذیرایی، میوه ها، کیک، ترتیب پذیرایی و… صحبت کنم.

در مقالات بعدی قصد دارم به پذیرایی در جلسات و مهمانی ‌های رسمی که در نهایت به صرف ناهار و شام ختم می شود مطالب کاربردی در این زمینه مانند چیدمان میز رسمی و پذیرایی‌های رسمی آن در وبسایت karkonan.com با شما در میان بگذارم.

اولین نکته، خوردن و آشامیدن قبل یا بعداز جلسات رسمی باعث اعتمادسازی و صمیمیت بیشتر شما با مهمانان و سایر شرکت‌کنندگان خواهد شد و نکته ی بسیار مهم، هر چقدر مهمانی و جلسه رسمی ‌تر باشد، نحوه ارتباطات اجتماعی و رعایت آداب پذیرایی شما مهم‌تر خواهد بود،

پس هم مدیران و هم نیروهای پذیرایی بسیار ضروری است که آموزش‌های لازمه را در این زمینه ببینند.

شما در اولین قدم باید کاری کنید که مهمانان احساس راحتی کنند و در دومین قدم برای پذیرایی از مهمانان رسمی، باید به هر چه تمام‌تر زیبا آداب آنرا پیاده کنید، اما چگونه؟
بهترین مدل برای پذیرایی از مهمان رسمی و اینکه بتوانیم میزبان خوبی باشیم این هست که دغدغه ها و انتظارات ناگفته مهمانان و شرکت‌کنندگان را از قبل پیش بینی و حل کنیم که ممکن است چه چیزی برایشان می‌تواند خوشایند باشد یا ناخوشایند؟
برای رسیدن به این شناخت بهتر و راحت‌تر می توانیم خودمان را جای میهمانان بگذاریم.

حدیث از امام علی (ع): آنچه برای خود می پسندی، برای دیگران هم بپسند و آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران نپسند؛ با دیگران چنان رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود.

خیلی از اوقات در جلسات رسمی، افراد شرکت‌کننده ملاحظه می‌کنند و بسیاری از مواردی که دوست داشتند که رعایت شود یا باشد را به سرزبان نمی‌آورند، اینجاست که اگر ما شناختی داشته باشیم می‌توانیم جلسات و محیط‌کاری خود را برای آنان خوشایند و لذت بخش‌تر کنیم.

میوه ها در مهمانی و جلسات رسمی

برای پذیرایی از مهمان رسمی، اگر قرار هست برای جلسات خود میوه هم داده شود، باید به دو نکته مهم توجه کنیم:

۱٫ وسایل پذیرایی ۲٫ نوع میوه ها

وسایل پذیرایی از مهمان رسمی برای میوه: بشقاب میوه خوری + کارد + چنگال

نکته۱: از کاردی استفاده کنیم که سر آن تیز نباشد و گرد باشد، اینگونه کاردها مناسب جلسه رسمی و مهمانی های رسمی هستند.

نکته۲: می بایست کارد و چنگالی استفاده کنیم که از یک مارک و مدل باشند و به اصطلاح ست باشد.

میوه هایی انتخاب کنیم که مناسب جلسات باشد، برخی میوه‌ها به دلایلی مختلفی مثل (سختی در خوردن، اندازه بسیار بزرگ یا کوچک آن، بو، طعم و مزه آن) نباید استفاده شود

میوه هایی مانند انار، آناناس نامناسب‌اند و اگر تاکید دارید حتماً شرکت‌کنندگان از این میوه‌ها و یا میوه‌هایی شبیه به اینها پذیرایی شوند باید انار را باید دانه کرده و داخل کاسه‌ای ریخته و قاشقی را داخل آن بگذارید و برای آناناس باید پوست کرده در بشقاب و به همراه آن چنگال و کارد گذاشته شود.

برای جدا کردن پوست یا تکه تکه کردن میوه از کارد و برای خوردن از چنگال استفاده می کنیم، متاسفانه بعضاً اینجانب (جابرمرتضایی) می بینم با همان کاردی که تکه تکه شده است، با همان میوه را می خورند که جدا از اینکه می‌تواند بسیار خطرناک باشد، اینکار از مباحث تشریفاتی کاملاً به دور است.

اگر مهمان‌های شما از خارج از کشور هستند، باید در انتخاب میوه ها کمی حساس تر و با وسواس بیشتری انتخاب نمود

مثلا خیار سبز که همه ی ما در زمان پذیرایی در بین میوه ها دیده می شود، افرادی که خارج از ایران زندگی می کنند، خیار را جزء سبزیجات می دانند و در پذیرایی های اداری خود استفاده نمی کنند، بنا به شرکت‌کننده خارجی خود می‌توانید اطلاعاتی بدست آورید که چه میوه‌هایی باتوجه به کشورشان برای آنان خوشایند و ناخوشایند یا پذیرفته شده یا نپذیرفته شده است.

البته برخی با هنر میوه آرایی آشنایی دارند که در اینصورت نیز پذیرایی شما را بسیار زیباتر خواهد کرد.

پذیرایی کیک از مهمانان در جلسات رسمی

اگر قرار هست کیک برای پذیرایی در جلسات رسمی شود، حتما باید کارد و چنگال برای تک تک شرکت‌کنندگان گذاشت، کارد را در سمت راست می گذاریم و چنگال را در سمت چپ بگذاریم.

برای گذاشتن هر کارد و چنگال در هر بشقابی تنها نکته‌ای که باید رعایت کنیم اینکه به همان شکل که برمی داریم و از آنها استفاده می کنیم، باید آنها را موازی همدیگر بگذاریم، سر آنها به سمت بالا باشد و کارد در سمت راست و چنگال را در سمت چپ می گذاریم و تیغه‌ی کارد آن همیشه باید به سمت داخل بشقاب باشد و همچنین برآمدگی چنگال همیشه به سمت پایین و پشت گذاشته شود.

این مطلب از وبسایت کارکنان پنج ستاره گرفته شده است اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید در گوگل جستجو کنید: کارکنان پنج ستاره

ترتیب پذیرایی از مهمان در جلسات رسمی

برای پذیرایی در جلسات رسمی باید براساس الویتی که در ادامه مطرح می کنم، انجام شود:

مهمان ما همیشه الویت اول در شروع پذیرایی نوشیدنی‌ها یا خوردنی‌ها دارد و بعداز آن مدیر یا رئیس جلسه و به همین روال از مقام بالا شروع شده و تا پایین ترین مقام ادامه پیدا می کند.

نکته‌ی بسیار مهمی که وجود دارد اینکه ما شروع پذیرایی را براساس مقام مطرح کردیم، اما به این معنی نیست که مقامات با جایگاه های متفاوت اگر در جاهای مختلفی نشسته باشند ما هم باید مدام جابه جا شویم، این مورد را برای شروع پذیرایی در جلسات رسمی گفتم و افرادی که در اطراف مهمان ما هستند باید براساس الویت باشد و مابقی را به ترتیبی که نشسته اند پذیرایی می کنیم.

معمولاً سرپرستان و معاونین و مهمانان بالای هر مکانی می‌نشینند و برای رعایت آداب پذیرایی در مهمانی رسمی باید نوشیدنی ها و خوردنی ها هر چه می‌خواهد باشد را از آنان شروع کنیم.

در این مطلب درباره پذیرایی از مهمان رسمی در جلسات کاری – اصول، نحوه و آداب پذیرایی رسمی صحبت کردیم،  با من همراه باشید تا در مقالات بعدی درباره ناهار و شام رسمی اطلاعات ارزشمندی را با شما درمیان بگذارم.

منبع: سایت کارکنان www.karkonan.com

جابر مرتضایی

جابر مرتضایی

ایشان استاد و سخنران در زمینهٔ توانمندسازی نیروهای انسانی می‌باشد، او سال‌هاست به معتبرترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های ملی و بین‌المللی راهنمایی می‌کند تا دوره‌های آموزشی و کارگاه‌هایی متناسب با نیاز کارکنان را بصورت "تخصصی، جامع و کاربردی" برگزار نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

اسکرول به بالا