آموزش پذیرایی و تشریفات اداری و رسمی

آموزش پذیرایی و تشریفات اداری و رسمی | آداب و نحوه پذیرایی اداری

آموزش پذیرایی اداری و رسمی – آداب، نحوه و اصول پذیرایی و تشریفات اداری

نحوه پذیرایی کردن نیز خود آداب و تشریفات خاص خود را دارد و در هر محیطی آموزش متناسب با خود را می طلبد مثلاً آموزش پذیرایی اداری و رسمی، هتل، رستوران، فضاهای گردشگری، پذیرایی در شرکت و…

همچنین در آموزش پذیرایی اصولی و استاندارد برای افراد متفاوتی صورت می گیرد مثلاً آموزش پذیرایی و تشریفات برای آبدارچیان و پیشخدمتان اداری، سرویس دهندگان هتل‌ها، رستوران‌ها و…

نکته مهم اینکه با وجود محیط های کاری و همچنین افراد متفاوتی که هستند و باید متناسب با آنها اصول تشریفاتی را آموزش داد، در بسیاری از موارد آداب و تشریفات پذیرایی مشترکی دارند و باید مهارتهایی با یک نوع سبک بیاموزند.

در ادامه می‌خواهم تعدادی از مواردی که نیروهای پذیرایی و تشریفات باید در رابطه با پذیرایی از مدیران، مهمانان و یا سایر کارکنان در نظر بگیرند را با شما عزیزان در میان بگذارم:

آموزش پذیرایی اداری و رسمی: نحوه چیدمان ظروف

مهم‌ترین کاری که شما بعنوان نیروی پذیرایی باید بدانید اینکه نحوه پذیرایی و همچنین محل گذاشتن ظروف در کدام قسمت می باشد؟

• تمامی نوشیدنی ها(لیوان) باید در سمت راست بشقاب مهمانان آماده و گذاشته شود.

• اگر برای غذاها نان ضروری است باید در سمت چپ بشقاب گذاشته شود.

• بشقاب غذا دقیقاً باید روبروی صندلی که مهمان می خواهد بنشیند روی میز گذاشته شود.

• قاشق، چنگال و چاقو را آماده در بشقاب بگذارید و برای اینکار حتماً قاشق و چاقو را در سمت راست بشقاب و چنگال را در سمت چپ بشقاب بگذارید.

• حتماً دستمال کاغذی را به تعداد مناسبی در سر میز قرار دهید تا این مورد پیش نیاید که اگر کسی لازم داشت قرار باشد دست خود را دراز کند یا اینکه از فرد دیگری درخواست کند که به ایشان بدهد.

آداب و نحوه پذیرایی و تشریفات اداری و رسمی

• در میانه و آخر غذاخوردن مدیران، مهمانان و سایر کارکنان اداری از سؤال کنید که اگر کم و کاستی وجود دارد بگویند تا شما برایشان مهیا کنید.

• بجای اینکه درحضور مهمانان بارها رفت و آمد کنید لطفاً پیشخدمتان اداری تنها یکبار قبل از اینکه مهمانان به محل غذاخوری بیایند.

. تمامی موارد را از قبیل ظروف، لیوان ها، قاشق و چنگال ها، ادویه جات و… بچینید و از رفت و آمدهای بی مورد خودداری کنید.

• همیشه غذا و نوشیدنی را کمی بیشتر از تعداد افراد درست کرده و مقداری از آنها را در جایی که غذا را درست کردید نگه دارید، اگر غذا و نوشیدنی تا آخر خورده شد ظرف غذا یا نوشیدنی خالی سر میز را با ظرف پر جایگزین کنید.

• قبل از اینکه شما بعنوان میزبان از سر میز بلند شوید نگاهی به همه بیندازید و مطمئن شوید که هیچ کس مشغول غذاخوردن نیست و همه غذاخوردن خود را به پایان رسانده اند و بعد بلند شوید.

• لازم است بعد از اینکه همه سر میز غذاخوری نشستند و کمی از پیش غذا را خوردند شما به مهمانان‌تان خوشامدگویی کنید و از اینکه دعوت شما را برای مهمانی پذیرفته اند، ابراز خوشحالی کنید.

تعداد صندلی ها در چیدمان رسمی

قبل از اینکه مهمانان یا همکاران شما به محل غذاخوری بیایند حتماً تعداد افرادی که قرار هست بیایند و تعداد صندلی‌هایی که در محل غذاخوری وجود دارند، بررسی شوند.

تعداد ظروف و غذا

حتماً تعداد ظروف و تعداد دسرهای غذا چک شود و این ظروف باید از تعداد مهمانان بیشتر باشد و با دقت ظروف را نگاه کنیم که مبادا آسیب دیدگی داشته باشند.

نوشیدنی ها در پذیرایی رسمی

در پذیرایی اداری و رسمی اگر قصد دارید برای همکاران و یا مهمانان خود نوشیدنی آماده کنید بستگی به فصل و هوایی که در آن قرار دارید میباشد که اگر هوا سرد باشد در بین ما ایرانی ها چای مرسوم می باشد و اگر در هوا گرم می باشد آبمیوه گزینه مناسبتری خواهد بود.

 آداب و نحوه استقبال از مهمانان و مدیران خود در محل کار

اگر مهمانانی به سازمان یا شرکت شما دعوت شدند، لطفاً در زمان ورود مهمانان به استقبال آنها بروید و با آنها دست داده (جزو آداب استقبال می باشد که استقبال کننده قبل از اینکه مهمان دست خود را دراز کند در دست دادن پیشقدم باشد) و از اینکه تشریف آوردند ابراز خوشحالی کنید و آنها را به داخل شدن به سازمان یا شرکت تعارف کنید.

نکته: در هنگام راه رفتن با مهمان یا مدیر خود شما در سمت چپ و مدیران و مهمانان در سمت راست شما قرار بگیرند.

آداب و نحوه بدرقه کردن مهمانان

در زمانیکه مهمانان شما در حال خروج هستند، شما بازهم باید آنها را تا جلوی درب خروجی همراهی کنید و البته در این شرایط باید در پشت مهمان خود قرار بگیرید نه مثل زمانیکه برای استقبال از مهمان خود رفته باشید و بخواهید صرفاً مسیر را نشان دهید.

(زمان هایی هم هست با اینکه مهمان یکبار از درب ورودی آمده است و ممکن است مسیر را بداند اما بازهم بدرقه شما خیلی در مهمانداری شما و حس خوبی که مهمان از شما می گیرد مهم و ضروری خواهد بود)

معرفی افراد جدید فراموش نشود!

در ملاقات های کاری زمانیکه شما در جلسه هستید ممکن است همکار و یا مهمان جدید دیگری به شما اضافه شود، در این صورت حتماً افرادی که به جمع شما اضافه شدند را معرفی کنید.

البته مهارت معرفی کردن دیگران را در جلسه اول دوره رایگان آموزش آداب معاشرت در محیط کار در وبسایت کارکنان پنج ستاره به آدرس www.karkonan.com پرداخته ایم و لازم نیست مجدداً توضیح بدهم.

نکته ای که باید در نظر بگیرید اگر تعداد شما در آن مهمانی یا جلسه کاری زیاد نیست می توانید به همه یکبار معرفی کنید و اگر تعداد زیاد باشد تنها کافی است به افرادی که در نزدیکی شما نشسته اند و هم صحبت شما شده اند معرفی کنید.

با آموزش‌های بعدی، همراه من بمانید!

جابر مرتضایی

جابر مرتضایی

ایشان مدرس و سخنران درزمینهٔ توانمندسازی نیروهای انسانی می‌باشد، او سال‌هاست به معتبرترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های ملی و بین‌المللی راهنمایی می‌کند که کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی متناسب با نیاز کارکنان را به‌صورت "تخصصی، جامع و کاربردی" برگزار نمایند.

1 در مورد “آموزش پذیرایی و تشریفات اداری و رسمی | آداب و نحوه پذیرایی اداری”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

اسکرول به بالا