دوره آموزشی فنون پذیرایی و تشریفات

دوره آموزشی جامع فنون پذیرایی و تشریفات (VIP-فوق العاده)

دوره آموزشی فنون پذیرایی و تشریفات

هر سازمان/شرکتی/هتل و رستورانی هر ساله دوره های آموزشی متناسب با پرسنل خود در دستور کار خود قرار می دهند، اما در بین این دوره ­ها، برای نیروهای پذیرایی و خدماتی خود یک دوره ای بنام (دوره آموزشی فنون پذیرایی و تشریفات) انتخاب و برگزار می­گردد.

دوره آموزشی فرايندی هست كه هدف نهایی آن ايجاد تغييرات لازمه در شیوه عملکرد پرسنل خدماتی و پذیرایی می باشد.

دوره های آموزش فنون و اصول پذیرایی و تشریفات، همانطور که از اسم آن مشخص است، قصد دارد آداب و اصول پذیرایی و آنچه که مربوط به تشریفات می­باشد را برای نیروهای سازمان/شرکت خود توسط استاد و متخصص این موضوع مرور کنند.

مقاله تشریفات چیست؟ مطالعه بفرمایید.

درجه اهمیت دوره آموزشی فنون پذیرایی و تشریفات به حدی است که در مقاله چرا باید نیروهای پذیرایی و خدماتی خود را آموزش دهیم؟ توضیحات لازمه را داده­ ام.

آنچه لازم است که در اینجا درباره اجرای دوره آموزش فنون تشریفات و پذیرایی به آن اشاره کرد، به شرح زیر می باشد:

+ دوره آموزشی به شکل عملی

در روند دوره های آموزشی پذیرایی و تشریفات، اشتباه بزرگ و البته روشن این است که آموزش نحوه پذیرایی که بحثی کاملاً عملی است را به شکل تئوری مطرح شود.

با اینکه این موضوع روشن است، اما جالب است بدانید در برخی از دوره های آموزش نحوه و آداب پذیرایی و تشریفات که در سازمان/شرکت های مختلف به همین شکل اجرا می گردد.

نحوه آموزش صحیح در دوره های آموزشی برای دوره آموزشی فنون پذیرایی و تشریفات باید از نیروهای پذیرایی و آبدارچیان خواست که در کارگاه آموزشی، مطالبی که بصورت عملی از طرف مدرس بیان و انجام می­شود عیناً خودشان نیز در دوره تکرار نمایند که یادگیری به معنای واقعی انجام شود. (درست است که زمان بیشتری نیاز داریم اما ما باید نتیجه نهایی را درنظر بگیریم)

این چنین است که برخی مدیران وقتی با بنده (جابر مرتضایی) در رابطه با دوره های آموزشی برگزارشده در سازمان خود می گویند:

آقای مرتضایی، همین پارسال بود که ما نیروهای پذیرایی و خدماتی خود را آموزش دادیم، اما

هیچ تغییری در نحوه پذیرایی آنها ندیدیم.

در مورد پذیرایی نیز مقالاتی نوشته شده است که از لینک­های زیر می توانید برخی از آنها را مطالعه بفرمایید.

مشاهده تمام مقالات پذیرایی و تشریفات

+ جزوه­ دوره آموزشی فنون پذیرایی و تشریفات

اگر قرار هست جزوه هایی به شرکت کنندگان دوره آموزشی اصول و فنون پذیرایی و تشریفات بدهیم، این جزوات باید بصورت تصویری و فضایی خالی برای یادداشت داشته باشد، چرا که برخی از نکات اگر شرکت کنندگان احساس کردند که ممکن است فراموش شود، یادداشت برداری را بصورت کلیدواژه و نه بصورت جمله جهت یادآوری داشته باشند.

یک نکته مهم: متاسفانه برخی از مؤسسات و مدرسان جزوه هایی به شرکت کنندگان می­دهند که بصورت کاملاً نوشتاری هست. این جزوه ها کمکی به ما در کارگاه آموزشی نمی کند، چون اگر قرار هست که جزوه نوشتاری باشد و خوانده شود چه لزومی دارد که به کارگاه آموزشی آورده شود، شرکت کنندگان می توانند همان را در خانه نیز مطالعه نمایند.

ما در دوره های آموزش فنون پذیرایی و تشریفات خود از طرف تیم کارکنان پنج ستاره، جزوه هایی می دهیم که کاملاً تصویری هست که هم تصویر آن به یادگیری بهتر و بیشتر کمک می کند و هم فضای خالی بصورت جداگانه جهت یادداشت دارد که شرکت کننده را درگیر یادگیری مؤثرتر می کند نه اینکه بخواهد تنها جزوه را مطالعه کند.

+ استفاده از ابزار و سرویس کامل پذیرایی

در دوره های آموزش فنون تشریفات و پذیرایی حتماً جهت آموزش بهتر مهارتها باید از سرویس کامل پذیرایی (اعم از غذا و نوشیدنی مانند سینی، فنجان و نعلبکی، قاشق و چنگال، بشقاب و…) که از آنها استفاده می کنیم بصورت عملی و در جریان آموزش تا جاییکه امکان پذیر است، بکار ببریم.

+ آموزش مهارتها در فضای واقعی

علاوه بر استفاده از ابزار، باید در محیط واقعی انجام شود مثلاً اگر قرار هست نحوه پذیرایی و تشریفاتی که در جلسات کاری و مدیر آموزش می دهیم، ترجیحاً به همان مکان جلسات و میز شبیه مدیر خود این مهارت را بیاموزیم که علاوه بر اینکه با آموزش این شکلی در محیط واقعی بهتر یاد می گیریم، این نوع آموزش بصورت خصوصی بامحیط واقعی آن سازمان/شرکت آموزش داده شده و اختصاصی شده است، چون چیدمان میز و صندلی محیط های مختلف متفاوت است و بر همین اساس تشریفات و نحوه پذیرایی براساس مدل چیدمانی وجود دارد و اصولی که در این ارتباط باید رعایت شود هم متفاوت می باشد. نه اینکه یک دوره آموزش پذیرایی و تشریفات را برای تمام سازمان ها تعمیم دهیم.

البته دوره های آموزشی که توسط اینجانب (جابر مرتضایی) اجرا می شود علاوه بر فنون پذیرایی تشریفات سرفصل های مهم دیگری برای پرسنل خدمات و پذیرایی مانند آداب معاشرت، نظافت و بهداشت فردی و محیطی، ظاهر و پوشش نیز رائه می گردد و سعی شده است این نیروها در همه ابعادی که لازم است مهارتها و دانش لازمه را داشته باشند، آموزش از طرف کارکنان پنج ستاره ارائه شود.

+ طراحی اختصاصی دوره آموزشی فنون پذیرایی و تشریفات

به نظر اینجانب (جابرمرتضایی)، یک دوره آموزش علاوه بر داشتن محتوای واقعاً کاربردی و ارزشمند، نقطه قوت آن به طراحی آن دوره آموزشی می باشد نه صرفاً ارائه محتوا.

فایده طراحی دوره های آموزشی بصورت اختصاصی در چيست؟

+ وظایف نیروهای خدماتی و پذیرایی مشخص می شود و او می داند که مدیران از او چه انتظاری دارند.

+ هدف برگزاری کلاسهای آموزشی به طور دقيق و روشن مشخص می شود.

+ انتظارات استاد دوره از پرسنل پذیرایی و خدمات مشخص می شود.

+ فعاليت هایی كه بايد در طول دوره آموزشی بطور عملی و تئوری انجام شود مشخص می شود.

+ شيوه تدريس و استفاده از رسانه­ های آموزشی متناسب با هدف برنامه دوره تعيين مي شود.

+ محتوای دوره آموزشی دوره دارای یک چارچوب و دارای استاندارد می باشد.

+ روشهاي ارزشيابی دوره آموزشی مشخص می شود.

+ سنجش ميزان اثرگذاری دوره آموزشی واقعی­تر می شود.

+ مراحل طراحی و تدوین یک دوره آموزشی اثربخش و مناسب:

1- تعيين اهداف آموزشی

2- تعيين فعاليت های آموزشی

3- گزينش محتوای دوره

4- تعيين شيوه های آموزشی

5- تعيين رسانه های آموزشی

6- تعيين نظام ارزشيابی آموزشی

در هر دوره آموزشی فنون پذیرایی و تشریفات لازم و ضروری هست که برای طراحی آن 6 مرحله بالا رعایت شود و امیدوارم فرصتی شود که تک تک این مراحل را با توضیحات فراوان و مثال های واقعی برای شما بیاورم.

سپاسگزارم و امیدوارم همه شما بزرگواران بیش از پیش موفق باشید.

منبع: کارکنان پنج ستاره www.karkonan.com

جابر مرتضایی

جابر مرتضایی

ایشان مدرس و سخنران تشریفات بین‌الملل، پذیرایی VIP و آداب معاشرت حرفه‌ای هستند و (احترام) را مهم‌ترین عنصر این موارد می‌داند و هدف در این سایت، انتقال تجربیات و اطلاعات کاربردی در قالب آموزش حضوری و غیرحضوری هست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اسکرول به بالا