نیروهای خدمات

آموزش نیروهای خدماتی و پذیرایی اداری شرکت (آبدارچی – نظافتچی – پیشخدمت شرکت‌ها)

نیروهای خدماتی و پذیرایی اداری شرکت ها عموماً در عنوان های دیگری مانند (آبدارچی، نظافتچی، پیشخدمت) شناخته می شوند این عزیزان چون در محیط های اداری سازمان مشغول هستند، نقش بسیار مهم و بزرگی در دیدگاه و نظر مهمانان/ارباب رجوع/مشتریان شرکت دارند.

مهمانان ما قبل از اینکه با مدیر کارمندان صحبت کنند و قضاوت مثبت یا منفی خود را نسبت به کل اداره ما داشته باشد، در ابتدای ورود براساس محیط کلی (منظور از لحاظ تمیز و مرتب بودن، چیدمان، نظم و…) که برعهده نظافتچیان شرکت ما هست، قضاوت اولیه شکل می گیرد و پس از آن زمانیکه جلسات کاری مدیر با مهمان شرکت شروع می شود نیروی ما پذیرایی می کند، نوع سرویس دهی (پذیرایی) این آبدارچیان شرکت یا سازمان ما در حال ساختن نگرش مثبت یا منفی در ذهن مهمانان شرکت هستند.

البته نمی خواهیم نقش مدیران/انتظامات/کارمندان و سایر افراد شرکت را نادیده بگیریم، اما نگرش های اولیه بیشترین ماندگاری را دارند و نگرشی که ساخته شد، تغییر دادن، نه اینکه نشود اما سخت تر و زمانبر خواهد شد.

خب پس نتیجه گرفتیم نقش پرسنل خدماتی و پذیرایی اداری شرکت ما بسیار مهم هستند، حالا چه کنیم!؟

کارکنان خدماتی و آبدارچی اداری شرکت یا سازمان ما نیاز به مهارت در زمینه کاری خود هستند، صرفاً تجربه یا صرفاً دانش برای نیروهای خدمات کافی نیست، بلکه این دو مکمل یکدیگرند، ابتدا دانش و سپس این دانش با عملی کردن آن تبدیل به مهارت فردی آبدارچی شرکت ما می شود و پس از گذشت زمان و انجام کار در بازه زمانی بیشتر تبدیل به تجربه خواهد شد.

برخی آبدارچیان و نظافتچیان شرکت ممکن است بگویند:

+ من مثلاَ فلان سال سابقه کار دارم!!!

اما غافل از اینکه افرادی ممکن است سالها در واحد خدمات سازمان ها مشغول هستند اما ساده ترین موضوعات را در سرویس دهی به مهمانان شرکت رعایت نکنند مثلاَ ممکن است مهماندار شرکت تان سالها در این زمینه کار می کند اما هنوز الویت بندی در پذیرایی از مهمانان شرکت را نداند (مثلا اول، دوم، سوم … از چه کسی پذیرایی شود؟ اول از خانم ها پذیرایی شود یا آقایان؟ از مدیر پذیرایی شود یا مهمان؟)

+ من همه ی این ها رو می دونم!!!

ممکن است آبدارچی یا نظافتچی شرکت ما از لحاظ دانشی کمبود نداشته باشند اما در عمل جدی نگیرند مثلاَ شما چقدر دیده اید که آبدارچیان اداره زمان پذیرایی از لبه فنجان می گیرند! (با اینکه شاید بداند که نباید بگیرد، اما در زمان انجام کار این اشتباه را می کنند)

حالا ما برای اینکه نیروهای خدماتی و پذیرایی اداری شرکت عالی برای خود داشته باشیم، چه کنیم؟

تنها راهکار آن آموزش است، البته آموزش عملی و کاربردی!

برای آموزش آنها اگر در شرکت یا سازمان خود از بین آبدارچیان یا نظافتچیان نیرویی هست که دانش یا مهارت کافی در زمینه پذیرایی در جلسات کاری، نظافت اصولی سازمان و… را داشته باشد، می توانیم از او کمک بگیریم برخی آموزش ها ویژه پرسنل خدماتی (آبدارچیان و نظافتچیان) را می توانید از طریق لینک زیر مطالعه فرمایید:

۱٫ لیست وسایل آبدارخانه و لوازم پذیرایی اداری در شرکت

۲٫ آموزش پذیرایی نوشیدنی آبدارچیان و نیروهای خدماتی VIP – اصول و نحوه

۳٫ پذیرایی از مهمان رسمی در جلسات – اصول، نحوه و آداب پذیرایی رسمی

۴٫ دانلود رایگان جزوه آموزشی تشریفات و پذیرایی PDF (چک لیست + پاورپوینت پذیرایی و تشریفات)

۵٫ شرح وظایف نیروهای خدمات (آبدارچی – نظافتچی – پیشخدمت)

۶٫ نظافت، بهداشت و ایمنی آبدارخانه اداری

در این مقاله درباره آموزش نیروهای خدماتی و پذیرایی اداری شرکت (آبدارچی، نظافتچی و پیشخدمت شرکت ها) صحبت کردیم.

جابر مرتضایی

جابر مرتضایی

ایشان استاد و سخنران در زمینهٔ توانمندسازی نیروهای انسانی می‌باشد، او سال‌هاست به معتبرترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های ملی و بین‌المللی راهنمایی می‌کند تا دوره‌های آموزشی و کارگاه‌هایی متناسب با نیاز کارکنان را بصورت "تخصصی، جامع و کاربردی" برگزار نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

اسکرول به بالا