نیروهای خدماتی و آبدارچی

آموزش نیروهای خدماتی و آبدارچیان اداری (نیروی آبدارچی شرکت)

آموزش نیروهای خدماتی و آبدارچیان اداری | آموزش نیروی آبدارچی شرکت

در شرکت و سازمان‌ها افرادی هستند که اگرچه ممکن است در ظاهر کار آن‌ها جدی گرفته نشود و نسبت به سایر کارکنان در سطح پایین‌تری از رتبه و جایگاه را به خود اختصاص داده باشند و معمولاً کمترین حقوق و مزایا به این افراد تعلق می‌گیرد، این افراد همان آبدارچیان و پیشخدمتان می‌باشند.

آبدارچیان افرادی هستند که در اداره عموماً وظیفه درست کردن چای و قهوه را در آبدارخانه و درنهایت پذیرایی از مهمان را بر عهده دارند و پیشخدمتان افرادی هستند که بیشتر کارهای سرپایی اداره را انجام می‌دهند و کلمات نزدیک به این واژه بیشتر به مستخدم، پادو، خدمتکار نزدیک می‌باشد.

این افراد در ابتدای کار یعنی استخدام و تا زمانی که مشغول کار هستند، همان‌طور که قبلاً گفتم مدیران به دلیل جدی نگرفتن آن‌ها ممکن است در استخدام و آموزش حین کار سهل‌انگاری کنند و این امر را مهم ندانند، در ادامه می‌خواهم در مورد این صحبت کنم که چرا آبدارچیان و پیشخدمتان جزء مهم‌ترین افراد هستند و باید بسیار به آن‌ها اهمیت داد و برای آموزش حرفه‌ای آن‌ها زمان گذاشت؟

+ آبدارچیان و پیشخدمتان این افراد معمولاً نزدیک‌ترین افراد (ازلحاظ مکانی) به مدیر سازمان و شرکت هستند.

+ مهمانان سازمان و شرکت بعد از ورود و ملاقات با مدیر خود آبدارچیان و پیشخدمتان جزء اولین افرادی هست برخورد دارند.
اگر نیروهای خدماتی شما آموزش‌دیده باشند، مشتریان و ارباب‌رجوع شما چه حس و تفکری نسبت به شما و تمام مجموعه شما خواهند داشت. زمانی که می‌بینند آبدارچیان شما تا این حد حرفه‌ای‌اند، به‌احتمال‌زیاد تصور می‌کنند سایر کارمندان نیز این‌گونه خواهند بود.

+ یک اشتباه کوچک آبدارچی شما می‌تواند حال روز یک کارمند یا مدیر را خراب کند.

+ می‌گویند اگر می‌خواهید به همه اطلاعات مهم یک مجموعه و یا اخبار مهم آن دست یابید به سراغ آبدارچیان و پیش‌خدمتان آن مجموعه مراجعه کنید! اینجا بحث حفاظت از اطلاعات سازمان و یا شرکت شماست که آبدارچیان به دلیل اینکه با تمام کارکنان و مدیران ارشد در ارتباط‌اند و در جلسات و ملاقات کاری افراد سازمان آن‌ها جزء اولین‌ها هستند که خبردار می‌شوند.

و ده‌ها دلیل دیگر که می‌توان نام برد…

اما آبدارچیان و پیشخدمتان چه مواردی را باید رعایت کنند تا در دسته‌ی بهترین‌ها قرار بگیرند.

 • ۱- نیروی خدماتی: پیشخدمتان باید صندلی‌ها را طوری بچینند که میزبان (مدیر یا کارمندان) مشتریان و ارباب‌رجوع و سایر افراد را در وضعیتی قرار دهد که در زمان گفتگو راحت باشند مثلاً:
  یکی از موارد این است که صندلی‌ها را طوری بچینید که افراد در زمان صحبت روبروی یکدیگر قرار داشته باشند و قرار نباشد سر خود را به سمت راست و یا چپ بچرخانند.
  مورد دیگر فاصله صندلی‌ها می‌باشد که باید طوری باشد که قرار نباشد افراد برای اینکه صدای همدیگر را واضح‌تر بشنوند با صدای بلندتری صحبت کنند.

 • ۲- آبدارچی: قبل از دست دادن حتماً دست‌های خود را نگاهی بیندازید مبادا کثیف و یا خیس باشد و حتماً دستمالی که برای تمیز کردن استفاده می‌کنید در دست چپ نگه‌دارید (چون هم دست راستتان برای دست دادن تمیزتر می‌باشد و هم دستتان خیس نخواهد شد)

 • ۳- آبدارچیان چای، قهوه، شربت و یا هر نوشیدنی و خوراکی که برای مهمانان خود آورده‌اید باید از سمت چپ شروع به پذیرایی کنید (در جهت عقربه‌های ساعت) و درنهایت اگر هنوز هم مهمانان حضور داشتند باید از سمت راست استکان و مواد خوراکی به‌جامانده را جمع‌آوری کنید.

 • ۴- نیروهای خدمات: اگر به‌غیراز لیوان‌ها، وسیله‌ای دیگر مثلاً بشقاب نیز برای پذیرایی افراد سازمان وجود دارد لطفاً لیوان را در سمت راست و بشقاب را در سمت چپ قرار دهید.

 • ۵- آبدارچیان: مهمانانی که به مجموعه شما می‌آیند و ممکن است مهمان مسیر را اشتباه کند، در زمان آمدن و همچنین رفتن مسیر را به آنان نشان دهید.

 • ۶- لباس‌های آبدارچیان و پیشخدمتان اهمیت بالایی دارد بعضاً در سازمان‌ها می‌بینم برای این افراد لباس های مناسب و خوبی داده نمی‌شود و در برخی از موارد دیگر این افراد بااینکه لباس خوبی دارند اما خود نیز نظافت شخصی را در نظر نمی‌گیرند.

 • ۷- نیروی خدمات: اگر مدیرتان شما را دعوت کرد که باهم نوشیدنی و یا غذایی میل کنید، لطفاً صبر کنید مدیرتان شروع به خوردن و یا نوشیدن کند پس‌ازآن زمان است که شما نیز با تعارف مدیرتان شروع کنید.

 • ۸- نیروی خدمات: لطفاً بعدازاینکه پذیرایی خودتان را انجام دادید از اتاق کارمند یا رئیس خارج شوید شاید صحبتی حضوری یا تلفنی با دیگران داشته باشند که نخواهند شما حضور داشته باشید و در جلوی شما مؤذب باشند (هرچند که باهم صمیمی باشید) و تا می‌توانید کاری کنید که احساس راحتی کنند.

 • ۹- آبدارچی: در زمان رفت‌وآمد کمترین سروصدا را داشته باشید و مورد مهم دیگر زمانی که استکان، قندان و یا هر وسیله و مواد خوراکی دیگری که می‌خواهید بر روی میز قرار بدهید با کمترین صدا و به‌آرامی روی میز قرار دهید تا باعث رنجش خاطر فرد نشوید.

 • ۱۰- نیروهای خدماتی: در زمان جابه‌جایی صندلی‌ها بجای اینکه آن‌ها را روی زمین بکشید، سعی کنید طوری صندلی و مبلمان را بلند کنید که پایه‌های آن از روی زمین بلند شود تا صدای آن برای دیگران آزاردهنده نباشد.

 • ۱۱- آبدارچی ها: نوع نوشیدنی در زمان‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد در زمستان چای و یا قهوه (بسته به سلیقه‌ی افراد) می‌تواند نوشیدنی مناسبی باشد و در تابستان آب و یا شربت می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای این فصل باشد.

 • ۱۲- نیروهای خدماتی: قرار هست که مدیر یا کارمندان را برای پذیرایی به مکانی دیگر هدایت کنید قبل از آن این موارد را حتماً بررسی کنید:
  • آیا به‌اندازه تعداد افراد صندلی وجود دارد؟
  • آیا نوشیدنی‌هایی که قرار هست به آن‌ها بدهید از قبل در لیوان ریخته‌اید؟
  • آیا دمای اتاق مناسب است؟
  • آیا نور به‌اندازه کافی وجود دارد؟
  • آیا ورودی و خروجی‌های اتاق باز هستند؟
  • آیا تمام صندلی‌ها زیر صندلی هستند تا به تعداد افرادی که حاضر می‌شوند صندلی‌ها عقب کشیده شود تا همه فضای کمتری از محل را اشغال کرده باشد و هم زیبایی بیشتری داشته باشد؟

در این مقاله درمورد آموزش نیروهای خدماتی و آبدارچیان صحبت کردیم، مقالات بسیاری دیگر در ارتباط با خدمات شرکت ها نوشته ام که از بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. موفق باشید!

نویسنده و منبع: جابر مرتضایی – سایت کارکنان

جابر مرتضایی

جابر مرتضایی

ایشان مدرس و سخنران درزمینهٔ توانمندسازی نیروهای انسانی می‌باشد، او سال‌هاست به معتبرترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های ملی و بین‌المللی راهنمایی می‌کند که کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی متناسب با نیاز کارکنان را به‌صورت "تخصصی، جامع و کاربردی" برگزار نمایند.

1 در مورد “آموزش نیروهای خدماتی و آبدارچیان اداری (نیروی آبدارچی شرکت)”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دوازده =

اسکرول به بالا