آموزش-نیروهای-خدماتی-و-پذیرایی-(آبدارچی-،-نظافتچی-،-پیشخدمت)

آموزش نیروهای خدماتی ، آبدارچیان اداری ( آموزش آبدارچی شرکت )

آموزش نیروهای خدماتی ، آبدارچی ( آموزش آبدارچیان )

آموزش نیروهای خدماتی  (آبدارچی) در سازمان ها و ادارات به موضوعی مهم تبدیل شده است، اگر چه این افراد (آبدارچیان و پیشخدمتان) ممکن است در ظاهر کار آنها جدی گرفته نشود و نسبت به سایر کارکنان در سطح پایین تری از رتبه و جایگاه را به خود اختصاص داده باشند و معمولاً کمترین حقوق و مزایا به این افراد تعلق می گیرد، اما همین آبدارچیان و پیشخدمتان در کمال ناباوری جزء تاثیرگزارترین نیروهای هر اداره ای هستند.

آبدارچیان اداری شرکت افرادی هستند که در اداره عموماً وظیفه درست کردن چای و قهوه را در آبدارخانه و در نهایت پذیرایی از مهمان را بر عهده دارند و پیشخدمتان افرادی هستند که بیشتر کارهای سرپایی اداره را انجام می دهند و کلمات نزدیک به این واژه بیشتر به مستخدم، پادو، خدمتکار نزدیک می باشد.

این افراد در ابتدای کار یعنی استخدام و تا زمانی که مشغول کار هستند، همانطور که قبلاً به این موضوع اشاره کردم که مدیران به دلیل جدی نگرفتن آنها ممکن است در استخدام و آموزش حین کار سهل انگاری کنند و این امر را مهم ندانند.

در ادامه می خواهم در مورد این صحبت کنم که چرا آبدارچیان و پیشخدمتان جزء مهم ترین افراد هستند و باید به آنها اهمیت داد و برای آموزش حرفه ای آنها زمان گذاشت؟

چرا آموزش نیروهای خدماتی (آموزش آبدارچی، نظافتچی، پیشخدمت) اهمیتی ویژه دارد؟

* این افراد معمولاً نزدیکترین افراد (از لحاظ مکانی) به مدیر سازمان و شرکت هستند.

* مهمانان سازمان و شرکت بعد از ورود و ملاقات با مدیر خود آبدارچیان و پیشخدمتان جزء اولین افرادی هست که می بینند.

* اگر نیروهای خدماتی شما آموزش دیده باشند، مشتریان و ارباب رجوع شما چه حس و تفکری نسبت به شما و تمام مجموعه شما خواهند داشت.

* یک اشتباه کوچک آبدارچی شما می تواند حال روز یک کارمند یا مدیر را خراب کند.

* زمانیکه می بینند آبدارچیان شما تا این حد حرفه ای اند، به احتمال زیاد تصور می کنند سایر کارمندان نیز اینگونه خواهند بود.

* می گویند اگر می خواهید به همه اطلاعات مهم یک مجموعه و یا اخبار مهم آن دست یابید به سراغ آبدارچیان و پیش خدمتان آن مجموعه مراجعه کنید! اینجا بحث حفاظت از اطلاعات سازمان و یا شرکت شماست که آبدارچیان به دلیل اینکه با تمام کارکنان و مدیران ارشد در ارتباط اند و در جلسات و ملاقات های کاری افراد سازمان آنها جزء اولین ها هستند که خبردار می شوند. و دهها دلیل دیگر که می توان نام برد…

نیروهای خدماتی (آبدارچیان و پیشخدمتان) چه موارد مهمی را باید رعایت کنند؟

آموزش آبدارچی 1: پیشخدمتان باید صندلی ها را طوری بچینندکه میزبان (مدیر یا کارمندان) مشتریان و ارباب رجوع و سایر افراد را در وضعیتی قرار دهد که در زمان گفتگو راحت باشند

مثلاً: یکی از موارد این است که صندلی ها را طوری بچینید که افراد در زمان صحبت روبروی یکدیگر قرار داشته باشند و قرار نباشد سر خود را به سمت راست و یا چپ بچرخانند.

مورد دیگر فاصله صندلی ها می باشد که باید طوری باشد که قرار نباشد افراد برای اینکه صدای همدیگر را واضح تر بشنوند با صدای بلندتری صحبت کنند.

آموزش آبدارچی 2: قبل از دست دادن حتماً دست های خود را نگاهی بیندازید مبادا کثیف و یا خیس باشد و حتماً دستمالی که برای تمیز کردن استفاده می کنید در دست چپ نگه دارید (چون هم دست راستتان برای دست دادن تمیزتر می باشد و هم دستتان خیس نخواهد شد)

آموزش آبدارچی 3: آبدارچیان چای، قهوه، شربت و یا هر نوشیدنی و خوراکی که برای مهمانان خود آورده اید باید از سمت چپ شروع به پذیرایی کنید (در جهت عقربه های ساعت) و در نهایت اگر هنوز هم مهمانان حضور داشتند باید از سمت راست استکان و مواد خوراکی به جا مانده را جمع آوری کنید.

آموزش آبدارچی 4: اگر به غیر از لیوان ها، وسیله ای دیگر مثلاً بشقاب نیز برای پذیرایی افراد سازمان وجود دارد لطفاً لیوان را در سمت راست و بشقاب را در سمت چپ قرار دهید.

آموزش آبدارچی 5: مهمانانی که به مجموعه شما می آیند و ممکن است مهمان مسیر را اشتباه کند، در زمان آمدن و همچنین رفتن مسیر را به آنان نشان دهید.

آموزش آبدارچی 6: لباس های آبدارچیان و پیشخدمتان اهمیت بالایی دارد بعضاً در سازمان ها می بینم برای این افراد لباس های مناسب و خوبی داده نمی شود و در برخی از موارد دیگر این افراد با اینکه لباس خوبی دارند اما خود نیز نظافت شخصی را در نظر نمی گیرند.

آموزش آبدارچی 7: اگر مدیرتان شما را دعوت کرد که با هم نوشیدنی و یا غذایی میل کنید، لطفاً صبر کنید مدیرتان شروع به خوردن و یا نوشیدن کند پس از آن زمان است که شما نیز با تعارف مدیرتان شروع کنید.

آموزش آبدارچی 8: لطفاً بعد از اینکه پذیرایی خودتان را انجام دادید از اتاق کارمند یا رئیس خارج شوید شاید صحبتی حضوری یا تلفنی با دیگران داشته باشند که نخواهند شما حضور داشته باشید و در جلوی شما مؤذب باشند (هر چند که با هم صمیمی باشید) و تا می توانید کاری کنید که احساس راحتی کنند.

آموزش آبدارچی 9: در زمان رفت و آمد کمترین سر و صدا را داشته باشید و مورد مهم دیگر زمانیکه استکان، قندان و یا هر وسیله و مواد خوراکی دیگری که می خواهید بر روی میز قرار بدهید با کمترین صدا و به آرامی روی میز قرار دهید تا باعث رنجش خاطر فرد نشوید.

آموزش آبدارچی 10: در زمان جا به جایی صندلی ها بجای اینکه آنها را روی زمین بکشید، سعی کنید طوری صندلی و مبلمان را بلند کنید که پایه های آن از روی زمین بلند شود تا صدای آن برای دیگران آزاردهنده نباشد.

آموزش آبدارچی 11: نوع نوشیدنی در زمان های مختلف می تواند متفاوت باشد در زمستان چای و یا قهوه (بسته به سلیقه ی افراد) می تواند نوشیدنی مناسبی باشد و در تابستان آب و یا شربت می تواند گزینه بسیار مناسبی برای این فصل باشد.

آموزش آبدارچی 12: قرار هست که مدیر یا کارمندان را برای پذیرایی به مکانی دیگر هدایت کنید قبل از آن این موارد را حتماً بررسی کنید:

• آیا به اندازه تعداد افراد صندلی وجود دارد؟

• آیا نوشیدنی هایی که قرار هست به آنها بدهید از قبل در لیوان ریخته اید؟
• آیا دمای اتاق مناسب است؟
• آیا نور به اندازه کافی وجود دارد؟
• آیا ورودی و خروجی های اتاق باز هستند؟
• آیا تمام صندلی ها زیر صندلی هستند تا به تعداد افرادی که حاضر می شوند صندلی ها عقب کشیده شود تا همه فضای کمتری از محل را اشغال کرده باشد و هم زیبایی بیشتری داشته باشد؟

در مقاله ای جداگانه درمورد شرح وظایف نیروهای خدمات صحبت کرده ام که میتوانید مطالعه بفرمایید.

منبع: کارکنان پنج ستاره www.karkonan.com

جابر مرتضایی

جابر مرتضایی

ایشان مدرس و سخنران تشریفات بین‌الملل، پذیرایی VIP و آداب معاشرت حرفه‌ای هستند و (احترام) را مهم‌ترین عنصر این موارد می‌داند و هدف در این سایت، انتقال تجربیات و اطلاعات کاربردی در قالب آموزش حضوری و غیرحضوری هست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اسکرول به بالا