آموزش غیرحضوری تشریفات و پذیرایی

آموزش غیرحضوری (مجازی و آنلاین) اصول تشریفات و پذیرایی با جابر مرتضایی

در این مقاله قصد دارم در رابطه با مزایا و معایب آموزش غیرحضوری دوره مدیریت اصول تشریفات و پذیرایی صحبت کنم و با توجه به ویروس کرونا، آموزش آنلاین و مجازی دوره های آموزشی پرسنل بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است و کلاس ها و دوره های آموزشی حضوری بیشتر جای خود را بیشتر به آموزش غیرحضوری و الکترونیکی داده است.
آموزش از راه دور دوره مدیریت فنون پذیرایی و تشریفات، می تواند بصورت پکیج و محصول ویدئو آموزشی باشد و یا می تواند بصورت آنلاین باشد.

مزایای آموزش غیرحضوری اصول تشریفات و پذیرایی

+ کاهش هزینه ها

+ حذف هزینه های رفت و آمد استاد و کارکنان
+ کاهش هزینه چاپ جزوات و محصولات فیزیکی که در کلاس های حضوری لازم هست. (اما در آموزش غیرحضوری، بصورت تصویر و اسلاید، فایل پی دی اف و…) قابل انتقال است.
+ حق التدریس مدرس و استاد در آموزش آنلاین به نسبت حضوری کمتر خواهد بود.
+ نبود هزینه های مربوط به کلاس و نگهداری تجهیزات آن

تنها هزینه ای که دارد، هزینه خود آموزش هست.

این دلایل و کلی مورد دیگر، باعث می شود هزینه آموزش غیرحضوری به نسبت حضوری بسیار کمتر شود.

در یک کلام، آموزش غیرحضوری باعث صرفه جویی در هزینه، انرژی و زمان می شود.

+ عدالت آموزشی

در آموزش الکترونیکی و مجازی فنون تشریفات و پذیرایی اداری، در هر مکانی، هر زمانی، با هر بودجه ای و حتی رایگان از اینترنت، می توان به محتوا و دوره های آموزشی پذیرایی و تشریفات با ثبت نام اینترنتی دست یافت که به نوعی عدالت آموزشی با توجه به شرایط فرد و شرکت به حساب می آید.

+ لازم نبودن مکان فیزیکی و تجهیزات جهت آموزش

در آموزش غیرحضوری مدیریت اصول تشریفات و پذیرایی، نیاز به محیط آموزشی نیست و استاد و دانشجو با توجه به همان محیط خود که در خانه یا کار باشد یا از هر جای کشور یا دنیا به آموزش و یادگیری خود می پردازند و حتی ممکن است آنلاین نباشد ولی غیرحضوری باشد مثل: ۱٫ پکیج آموزشی فیزیکی (سی دی و جزوه با ارسال) و ۲٫ محصول ویدئوهای آموزشی بصورت دانلودی

+ کاهش زمان

در آموزش الکترونیکی، زمان رفت و آمد کارکنان و استاد تشریفات، به صفر برسد.

+ انرژی بیشتر

خستگی ناشی از مسیر رفتن را به کلاس نمی برند و سرکلاس مجازی با انرژی بیشتری حاضر خواهند شد.
و همچنین انرژی از دست رفته ناشی از مسیر برگشتن از کلاس را به خانه نخواهند برد، چون اصلا نیازی نیست بصورت فیزیکی حضور داشته باشند.

+ تعداد نفرات بیشتر

تعداد نفرات در آموزش اینترنتی (مبتنی بر وب) به نسبت آموزش حضوری و آفلاین می تواند بیشتر و راحت تر انجام گیرد.

+ آموزش و یادگیری دقیق تر و جزئیات بیشتر

در آموزش آنلاین و حتی ویدیویی، استاد دوره چون درگیر حواشی کلاس حضوری نمی شود، پس می تواند با دقت و ریزبینی بیشتری سرفصل های از پیش تعیین شده خود را مطرح کند و ذهن استاد درگیر بیشتر ارائه مطالب می شود تا موضوعات جنبی محیط و کلاس!

+ منعطف بودن

از لحاظ محتوایی می تواند هر فردی با توجه به شرایط و موقعیت متفاوت خود، دوره های آموزش مجازی مدیریت اصول تشریفات و پذیرایی مربوط به خود را انتخاب کند و سرعت یادگیری خود را کم یا زیاد کند و حتی آن نیرو موظف نیست به رعایت چارچوب هایی که در کلاس های حضوری ضروریست که انجام دهد، مثل نوع نشستن، جای نشستن و…

+ بدون محدودیت زمانی و در دسترس بودن

نوع دیگری از آزادی عملی که کارکنان در دوره های اموزش مجازی تشریفات دارند اینکه محدودیت زمانی ندارند و هر زمان که شرایط داشتند، به یادگیری خود بپردازند و همچنین آموزش ها در صورتیکه بصورت فیلم، صوت و یا هر فرمت دیگری باشد، همیشه در دسترس هستند و پرسنل بارها می تواند از آن برای یادگیری و مرور مطالب دوره استفاده نمایند اما در دوره آموزش حضوری، خلاف این مورد هست.

معایب آموزش غیرحضوری اصول پذیرایی و تشریفات

– عملی نبودن و تعاملات کم

در آموزش مجازی بنا به نوع آموزش تعاملات بین فردی و آموزش عملی کمتر خواهد بود.
اگر این آموزش غیرحضوری بصورت آنلاین باشد، تعامل بین مدرس و پرسنل شرکت شما مقداری خواهد بود، اما به نسبت حضوری قابل قیاس نخواهد بود.
اگر هم که آموزش غیرحضوری بصورت فایل های تصویری و صوتی ضبط شده از قبل باشد که طبیعتاً تعامل نخواهد بود.

راهکار این مسئله:

اینجانب (جابر مرتضایی) در آموزش های غیرحضوری مدیریت اصول تشریفات و پذیرایی خودم که برای مجموعه های مختلف برگزار می کنم، برای اینکه این نقص در دوره هایم کمتر اثر منفی به آموزش بگذارد، دو کار را انجام می دهم:

۱٫ اگر آموزش بصورت فیلم ها و صوت های از پیش ضبط شده مثل پکیج ها و محصولات آموزشی تشریفات و پذیرایی باشد، پس از تهیه و استفاده از این بسته های آموزشی و ویدئوها، برای آنها (پشتیبانی مدرس مستقیم دوره) در نظر گرفته ام که اگر کارکنان پس از دیدن ویدئوهای اموزشی نیاز به پرسش و پاسخ و صحبت با بنده داشتند، بتوانند مستقیماً در ارتباط باشند و در نهایت در صورت لزوم آزمون آنلاین یا ارزیابی مجازی خواهم داشت.

۲٫ برای اموزش های انلاین از پرسنل پذیرایی و خدمات درخواست می کنم که ابزار و وسایل کامل پذیرایی و آن چیزی که در آبدارخانه و رستوران دارند را به جلوی دوربین آورده و هر کاری که بنده اول آموزش دادم را یکبار دیگر آنها انجام دهند که هم بصورت عملی انجام شده باشد که یادگیری بهتر و عمیق تر باشد و هم به منزله ی ارزیابی کارکنان خدمات و مهمانداران از نحوه پذیرایی خواهد بود که ببینم آن چیزی که آموزش داده ام را بخوبی یاد گرفته اند یا خیر؟ در صورت لزوم مجدداً آموزش می دهم و دوباره برای اطمینان از اینکه یاد گرفته اند، از آنها ارزیابی می کنم.

– آموزش غیرحضوری، برای همه مناسب نیست!

برخی افراد مدل آموزش حضوری به دلیل ارتباطات و تعاملات اجتماعی یا به نوعی پرسش و پاسخ مستقیم را بیشتر می پسندند و یادگیری خودشان را در این روش حضوری بیشتر می دانند و برایشان موثرتر است. (معمولاً افراد برونگرا این نوع یادگیری حضوری را بیشتر می پسندند)
ما هم برای این گروه از افراد، دوره های حضوری آموزش پذیرایی و تشریفات را پیشنهاد می کنیم.

– دانش/تجهیزات فنی کم

ممکن است برخی نیروها که دانش استفاده یا حضور در کلاس مجازی را نداشته باشند و یا تجهیزات حداقلی (مانند کامپیوتر، اینترنت و…) جهت استفاده از این دوره های مجازی هست را نداشته باشند.

راهکار این مسئله:

بسته و محصولات آموزش غیرحضوری (با وجود ویدئوهایی که در این پکیج ها هست، تنها کافیست فیلم ها را در رایانه مشاهده نمایند و در صورت لزوم به تعامل با مدرس دوره، درخواست پشتیبانی را داشته باشند)

موفق باشید! …….. جابر مرتضایی ………. منبع: سایت کارکنان karkonan.com

جابر مرتضایی

جابر مرتضایی

ایشان استاد و سخنران در زمینهٔ توانمندسازی نیروهای انسانی می‌باشد، او سال‌هاست به معتبرترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های ملی و بین‌المللی راهنمایی می‌کند تا دوره‌های آموزشی و کارگاه‌هایی متناسب با نیاز کارکنان را بصورت "تخصصی، جامع و کاربردی" برگزار نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

اسکرول به بالا